Откриена нова фасада на Македонската православна катедрала „Свети Климент Охридски“
Uncategorized

Откриена нова фасада на Македонската православна катедрала „Свети Климент Охридски“

Македонската православна црква „Свети Климент Охридски“ извршила неверојатна трансформација со поставување на четири извонредни фрески на нејзината препознатливa фасада. Изработени од маестралната рака на иконографот Глигор Стефанов од Stefanov Icons Studio, иконите на Мајката Божја, нашиот Господ Исус Христос и златнен православен крст сега ја красат надворешноста, прекрасно комбинирајќи ја уметноста со духовната величественост. Во…

Една година во преглед – Извештајот на претседателот за 2024 година
Заедница

Една година во преглед – Извештајот на претседателот за 2024 година

Изминатава недела, на 17 март, Македонската православна катедрала, епархиски соборен храм „Свети Климент Охридски“ го одржа Годишното Членско Собрание. Врвот беше извештајот на претседателот, во кој беа прикажани завршените проекти и тековните иницијативи. Извештајот ја нагласи посветеноста на Управниот одбор на иднината, истовремено зачувувајќи го уникатното македонско православно културно и духовно наследство на црквата. Погледнете…

Во блажено успение – дај им Господи вечен покој…
Црква

Во блажено успение – дај им Господи вечен покој…

Пишува о. Александар Тодоровски Со телесната смрт не завршува животот на верникот. Токму по земниот живот, кој е исполнет со многубројни маки и искушенија, настапува вистинскиот, духовен и блажен живот за сите верни и набожни чеда Божји. Затоа и свети апостол Павле им советува на сојунјаните: наместо да плачат, нека се молат, да служат богослужби,…

Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто
Црква

Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто

Пишува: Александар Тодоровски На 23 февруари 2024, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит на Американско-канадска епархија г. Методиј, Чудотворната мироточива „Хавајска“ Икона на Пресвета Богородица престојуваше во Епархискиот соборен храм „Св. Климент“ во Торонто. Голем број на верници од разнични националности и од различни краишта притекнаа во храмот да ја пречекаат Богомајката. Во моментот кога…

Хавајската Мироточива Икона на Мајката Божја
Црква

Хавајската Мироточива Икона на Мајката Божја

Пренесено од https://www.ohiia.org/ Во Јуни, 2008 год., мироточивата Иверско-Хавајска Икона на Пресвета Богородица беше официјално прогласена и признаена за чудотворна и мироточива Икона од Руската Задгранична Црква, и достојна за почитување. За истата беше даден благослов да патува во различни цркви и манастири низ православниот свет. Руската православна Црква, како првичен “сопственик,” иконофорос/чувар на мироточивата…

Свети Јоаникиј Ракотински – 24 Јануари
Црква

Свети Јоаникиј Ракотински – 24 Јануари

Свети Јоаникиј Ракотински – 24 Јануари На 24-ти јануари се чествува Свети Јоаникиј Ракотински, македонски архимандрит, учител и лекар! Молитва до преподобниот Јоаникие Преподобен отче наш Јоаникие, исцелителу на сите телесни болести и ослободителу од сите духовни тешкотии, не оставај ме во тагата на моите гревови да загинам, посрамен од многуте прегрешенија на моето срце. Ослободи ме од…