Откриена нова фасада на Македонската православна катедрала „Свети Климент Охридски“

Откриена нова фасада на Македонската православна катедрала „Свети Климент Охридски“

Македонската православна црква „Свети Климент Охридски“ извршила неверојатна трансформација со поставување на четири извонредни фрески на нејзината препознатливa фасада. Изработени од маестралната рака на иконографот Глигор Стефанов од Stefanov Icons Studio, иконите на Мајката Божја, нашиот Господ Исус Христос и златнен православен крст сега ја красат надворешноста, прекрасно комбинирајќи ја уметноста со духовната величественост. Во…

Една година во преглед – Извештајот на претседателот за 2024 година

Една година во преглед – Извештајот на претседателот за 2024 година

Изминатава недела, на 17 март, Македонската православна катедрала, епархиски соборен храм „Свети Климент Охридски“ го одржа Годишното Членско Собрание. Врвот беше извештајот на претседателот, во кој беа прикажани завршените проекти и тековните иницијативи. Извештајот ја нагласи посветеноста на Управниот одбор на иднината, истовремено зачувувајќи го уникатното македонско православно културно и духовно наследство на црквата. Погледнете…

Во блажено успение – дај им Господи вечен покој…

Во блажено успение – дај им Господи вечен покој…

Пишува о. Александар Тодоровски Со телесната смрт не завршува животот на верникот. Токму по земниот живот, кој е исполнет со многубројни маки и искушенија, настапува вистинскиот, духовен и блажен живот за сите верни и набожни чеда Божји. Затоа и свети апостол Павле им советува на сојунјаните: наместо да плачат, нека се молат, да служат богослужби,…

Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто

Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто

Пишува: Александар Тодоровски На 23 февруари 2024, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит на Американско-канадска епархија г. Методиј, Чудотворната мироточива „Хавајска“ Икона на Пресвета Богородица престојуваше во Епархискиот соборен храм „Св. Климент“ во Торонто. Голем број на верници од разнични националности и од различни краишта притекнаа во храмот да ја пречекаат Богомајката. Во моментот кога…

Хавајската Мироточива Икона на Мајката Божја

Хавајската Мироточива Икона на Мајката Божја

Пренесено од https://www.ohiia.org/ Во Јуни, 2008 год., мироточивата Иверско-Хавајска Икона на Пресвета Богородица беше официјално прогласена и признаена за чудотворна и мироточива Икона од Руската Задгранична Црква, и достојна за почитување. За истата беше даден благослов да патува во различни цркви и манастири низ православниот свет. Руската православна Црква, како првичен “сопственик,” иконофорос/чувар на мироточивата…

ДАРУВАЊЕ НА ИКОНИТЕ

ДАРУВАЊЕ НА ИКОНИТЕ

ДАРУВАЊЕ НА ИКОНИТЕ Почитувани верници! Во недела, на 21 јануари, по повод празникот „Крштевање на Нашиот Господ Исус Христос – Богојавление“ (Водици), Катедралната црква „Св. Климент Охридски“, по завршување на Литургијата ќе биде домаќин на годишното дарување на иконите. Оваа година, со голема радост објавиме дека имаме комплетно нов сет со повеќе од 100 икони…

Св. Климент Охридски во Торонто торжествено прославен во сослужение со свештеници од Српска и Антиохиска православна црква

Св. Климент Охридски во Торонто торжествено прославен во сослужение со свештеници од Српска и Антиохиска православна црква

Пишува: о. Александар Тодоровски На 08.12.2023 Светиклиментовата Македонска православна црква во Торонто со сите почести и со Света Литургија, торжествено го прослави својот патрон. На Светата Литургија сослужуваа свештеници и од другите македонски православни цркви во Торонто, како и пензионираните свештеници, а радоста да биде уште поголема допринесоа и браќата свештеници од нашите сестрински православни…

Св. Нектариј Егински меѓу Македонците во Торонто

Св. Нектариј Егински меѓу Македонците во Торонто

Пишува: о. Александар Тодоровски Деновиве македонска црковна заедница во Торонто дишеше во духот на Св. Нектариј Егински. Мноштво луѓе дојдоа да се поклонат на неговите мошти и да се помолат на Вечерната богослужба. Голема благодарност до о. Питер Бусиок од Романската православна црква кој покажа несебична љубов, како што рече, кон братскиот македонски народ, којшто…

End of content

End of content