Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто

Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто

Пишува: Александар Тодоровски На 23 февруари 2024, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит на Американско-канадска епархија г. Методиј, Чудотворната мироточива „Хавајска“ Икона на Пресвета Богородица престојуваше во Епархискиот соборен храм „Св. Климент“ во Торонто. Голем број на верници од разнични националности и од различни краишта притекнаа во храмот да ја пречекаат Богомајката. Во моментот кога…

ДАРУВАЊЕ НА ИКОНИТЕ

ДАРУВАЊЕ НА ИКОНИТЕ

ДАРУВАЊЕ НА ИКОНИТЕ Почитувани верници! Во недела, на 21 јануари, по повод празникот „Крштевање на Нашиот Господ Исус Христос – Богојавление“ (Водици), Катедралната црква „Св. Климент Охридски“, по завршување на Литургијата ќе биде домаќин на годишното дарување на иконите. Оваа година, со голема радост објавиме дека имаме комплетно нов сет со повеќе од 100 икони…

End of content

End of content